Widząc otyłą osobę uważamy, że to na pewno wina jedzenia, taki człowiek nie umie się opanować i je więcej niż powinien, nie zna umiaru, ciągle je słodycze, popija colą i zajada się chipsami. Owszem, znaczna część otyłości wiąże się ze złymi przyzwyczajeniami odnośnie do jedzenia, czy też brakiem ruchu, ale są też inne przypadki.
W obecnych czasach wiele osób ma problemy z tarczycą, kobiety mają problem z zajściem w ciąże, ludzie chorują na raka i inne choroby, gdzie leczenie odbywa się z udziałem hormonów. Przyjmowanie zastrzyków hormonalnych, czy jakiejkolwiek innej terapii hormonalnej często skutkuje tyciem.
Trzeba zauważyć, że nawet stosując hormony można w pewnym stopniu zapanować nad wagą, ale nawet czynnie uprawiając sport i ciągle będąc na diecie hormony mogą wszystko zrujnować.
Niektórym osobom udaje się zwalczyć taką otyłość nie odstawiając leków, inni tracą na wadze dopiero po zakończeniu terapii. Niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choroby też mogą być przyczyną otyłości i bardzo często krytycznie oceniają takie osoby.