Podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim musimy jeść zdrowo, czyli zapewnić sobie wszystkich niezbędnych składników żywnościowych. Nie powinniśmy eliminować tłuszczy, zbóż, węglowodanów. Ważne jest, aby zachować równowagę, odpowiednie proporcje składników odżywczych.
Zdrowe jedzenie należy uzupełnić o jego regularne spożywanie. To, że w naszej diecie znajdzie się nagle dużo warzyw i owoców, a do tego zdrowe mięso, czy inne składniki nie zmieni zbyt wiele, jeśli nie będziemy tego regularnie spożywać.
Ważne jest przede wszystkim nie pomijanie żadnego posiłki. Śniadanie to podstawa, o której niestety bardzo często zapominamy. Często wychodzimy do pracy lub szkoły tylko z małą przekąską, a to podstawowy błąd. Trzeba, bowiem wiedzieć, że po powrocie, zjadamy 4 razy więcej, niż w momencie, gdybyśmy jedli normalne, regularne posiłki, co w efekcie daje przyrost wagi. Organizm wie, że przez cały dzień nie będzie nic jadł, więc kumuluje tłuszcz na zapas. Wiele osób wychodzi z domu bez jedzenia, a po powrocie zjada naprawdę dużo, co jest przyczyna tak wielu przypadków otyłości.